ارسال ایمیل به اینباکس با DKIM و SPF

در اکثر سرويس دهنده هاي ايميل معتبر مثل Gmail شيوه دريافت ايميل براي چک کردن ايميل‌هاي دريافتي و اينکه از يک ميل سرور معتبر ارسال شده يا نه، به اين شکل است که ايميل‌هاي ارسالي از ميل سرور مبدا بايد با استفاده از DKIM يا Domain Key Identify Mail نشانه گذاري شوند.

میهن ایمیل با اسفاده از متدهای DKIM و SPF در هدر ایمیل های ارسالی به سرویسهای جی میل و یاهو و... تائیدیه ارسال معتبر را دریافت میکند و با متدهای مورد اشاره از ارسال ایمیل به اسپم جلوگیری مینماید.
اگر بخواهيم به ساده ترين شکل ممکن اين موضوع رو توضيح دهيم بايد اينگونه گقت که بعد از اينکه DKIM روي سرور نصب و کانفيگ شد ايميل‌هاي ارسالي در هدر ايميل‌ها با يک استرينگ نشانه گذاري ميشوند و توسط TXT Recordي که در DNS Zone دامين قرار داده ميشود توسط جيميل مقايسه ميشود. تست اين مقايسه اگر با موفقيت انجام شود ايميل ارسالي وارد inbox ميشود و در غير اينصورت بايد در اسپم پاکس به دنبال ايميل ارسالي بگرديد. يکي از شيوه‌هاي ارسال اسپم به اين شکل است که اسپمر با تغيير آدرس ارسال کننده ايميل ( From: ) سعي در فريب مخاطب و دريافت کننده ايميل را دارد که اين ايميل حتما از صاحب آدرس دامين ارسال شده است و با اسفاده از DKIM جيميل و ساير ميل سرور‌هاي معتبر، از اين متد براي اسپم کردن ارسال کننده غيرواقعي استفاده ميکنند.

SPF  یک سیستم تایید ایمیل می باشد که به منظور جلوگیری از ارسال/دریافت هرزنامه (SPAM )  طراحی شده است . این متد یک روش رایگان می باشد که با شناسایی حقه های ایمیلی(Email Spoofing )  و یا بررسی و تایید آدرس فرستنده ، نامه های دریافتی را از این نظر رتبه بندی می نماید . برای استفاده از این قابلیت کافیست تا مدیر سرور در سرویس هایی نظیر openspf.org   برای میل سرور مورد نظر تعاریفی انجام داده و نسبت به آن تعاریف یک رکورد منحصر به فرد از نوع txt  برای میل سرور مربوطه دریافت و سپس آن رکورد را در سرویس دهنده نام ( DNS Server ) خود ایجاد نماید.  با این روش سرور میل مربوطه تمامی آدرس های فرستنده ایمیل های دریافتی را از طریق رکورد TXT  و با توجه به تعاریف موجود در سرویس مربوطه در این مثال (Openspf.org ) چک کرده و مشخص می کند تا ایمیل های دریافتی از کدام فرستنده ها (در صورتیکه میل سرور فرستنده نیز از قابلیت SPF  استفاده نماید ) از فیلتر SPF  گذشته ( pass ) و یا رد ( failed ) می شوند.
سایر آموزشهای مروبوط به جلوگیری از اسپم شدن ایمیل های ارسالی نیز در ارسال ایمیل به Inbox تاثیر گزار است.بنابراین آموزشهای میهن ایمیل را مطالعه نمایید و از نحوه ساخت ایمیل و ساختار یک ایمیل مناسب آگاه شوید.